Péče o šperky

Přejeme krásný den,

moc děkujeme, že jste zavítali na naše stránky a obzvlášť do této sekce. Všechny šperky vyrábíme ručně, každý komponent projde našima rukama a v každém z nich je kus nás a proto si strašně přejeme, aby Vám LesLien šperky dělaly stejnou radost jako nám. Rády bychom tady na pár řádcích popsaly tu nejzákladnější péči.

Všechny šperky jsou vyrobeny z drahých kovů - stříbra o ryzosti Ag 925/1000 nebo zlata o ryzosti Au 585/1000

Stříbro je kov, jehož přirozenou vlastností je postupná oxidace. Oxidace neboli černění stříbrných šperků, byť i zlacených, není výrobní vadou. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických sloučenin, zejména síry v ovzduší, působením sloučenin obsaženým v lécích, kosmetických přípravcích, pracích a úklidových prostředcích, ale i prašného prostředí.

Oxidace se projeví ve většině případů tak, že šperk začne na povrchu černat. U někoho k tomu může dojít po týdnu nošení, u někoho po roce, u většiny nikdy. Rychlost oxidace může být ovlivněna řadou faktorů, včetně typu pokožky, PH pokožky, užívání některých léků, velkými hormonálními změnami a látkami, s nimiž stříbro přijde do kontaktu. Důležité je, že oxidace není nezvratný proces. Stříbro se dá lehce a rychle vyčistit za pomoci čistícího ubrousku k tomu určenému. Pro čištění stříbra je možné používat i roztoky určené k čištění stříbrných šperků.

 

Šperky by se měly hlavně nosit. Naším mottem je: šperky LesLien by nás měly nejenom zdobit, ale stát se naší součástí. Častým nošením šperku můžete zabránit v jeho oxidaci, neboť se šperk při nošení neustále leští o vaši pokožku či oblečení. Nenošené šperky byste měli chránit před přístupem vzduchu. Pokud šperk ze stříbra odložíte do šperkovnice či krabičky a vrátíte se k němu po nějaké době, je velmi pravděpodobné, že šperk bude zoxidovaný. Takže my říkáme: nosit, nosit a užívat:-)

Na co si dát pozor a kam stříbrné šperky nenosit? Stříbrný šperk má svého nepřítele a tím je síra. Různé sirné lázně, koupele, krémy… Tak tam ne. To je opravdu nutnost sundat.

Zlato je bezúdržbové:-) U něj asi jen pozor na nějaké větší poškrábání...

 

A teď ke šňůrkám:-) Komponenty navlékáme na nylonové šňůrky nebo hedvábíčko, popřípadě na řetězovinu. Nylonky jsou skvělé... Je to technický materiál, nepřetrhnutelný, pokud není mechanicky narušen. I přes jeho jemnost a tenkost je tedy na "doživotí". Některé barvy mají ale tendenci šisovat nebo se špinit. V tomto případě doporučujeme jarovou vodu a kartáček:-) A když ani to nezabere, tak šňůrky převlékáme. Převaz máme zpoplatněný 50,- až 100,-. Stačí nám napsat na email a náramky zaslat na adresu, na kterou se domluvíme.

 

Tak a největší oříšek pro majitelé svého prvního náramku. To jsou pojezdové uzlíky a utržené koncovky. Těch už jsme převazovaly:-). Koncové kuličky jsou jen dekorací. V žádném případě se za ně netahá. Tím dochází jen k utažení pojezdového uzlíku a k nemožnosti manipulace s ním. Jak na pojezdové uzlíky jsme se pokusily natočit. 

 

Takhle to celé zní náročně, co? Ale není tomu tak. Všechny šperky jsou dělané tak, aby s nimi byla co nejmenší nebo žádná práce. Takže jednou na nandáte a už není potřeba na nic řešit. Jen teda tu síru:-) Tak ať Vám šperky dělají radost a stanou se Vaší součástí.

Lucka a Káča